הטל-פוליטיקאים

הטל- פוליטיקאים – מנהיגות פוליטית חדשה במערב ובישראל. הוצאת רמות, אוניברסיטת ת”א. (2004)

ספר זה מתאר את דיוקנו של המנהיג הפוליטי מן הזן החדש, אשר צריך להיות בראש ובראשונה כוכב תקשורת, ידוען וחביב סקרים. זהו מנהיג פוליטי שחדירתו לזירה הפוליטית תלויה בזיהוי הצרכים של הבוחר ומשולה להחדרת מותג שיווקי. המנהיג הפוליטי החדש מוכן לעצב מחדש את האני-מאמין שלו, כדי להתאים אותו לצורכי האזרחים שאמורים להצביע בעדו.

בעוד פוליטיקאי מסורתי רואה עצמו מחויב יותר לנתיב מוגדר ואינו יכול לשנות עמדות מבלי שיואשם בסטייה מהדרך, הפוליטיקאי החדש, הפוסט-מודרני, יכול להימלט ממכשלת האידיאולוגיה ולמתג עצמו מחדש בהתאם לאופנות הפוליטיות המתגמלות ביותר מבחינתו.

דיוקן זה של המנהיג הפוליטי החדש נוצר בעקבות תהליכים סוציולוגיים עמוקים, אשר התרחשו בשלושת העשורים האחרונים בדמוקרטיות מתועשות במיוחד, והפכו את האזרחים בחברות המערביות הפוסט-תעשייתיות למשכילים יותר, ואת המפלגות הפוליטיות לחלשות יותר, והביאו אל סופה את הפוליטיקה האידאולוגית-מעמדית. במסגרת תהליכים אלה התברר כי האנרגיה של האזרחים, שהייתה מוקדשת בעבר לפרויקטים לאומיים גדולים, לאינטגרציה כלכלית ולבניית האומה בדמוקרטיות המתועשות, מופנית יותר ויותר לפרויקטים אישיים ולביטוי זהויות מורכבות בחברה מפוצלת.

הגישות הפוליטיות של האזרחים והפעולות הנובעות ממציאות רגשית זו נשארות קרובות יותר לבית, למרחב הפרטי, ומכוונות פחות ופחות כלפי הממשל. תהליכים אלה מחייבים צמיחה של מנהיגים פוליטיים אשר שמים את הדגש ברצונותיו של הבוחר ובטיפוח המוניטין האישי שלהם, ואשר הזיקה שלהם בתהליכי קביעת המדיניות היא לידע הנשאב מסקרים יותר מאשר לאידאולוגיה המפלגתית.

ניתן להזמין את המהדורה האינטרנטית של הספר דרך טופס הרישום הבא:

—————————————————————————–

הקדמה


הקדמה – דר’ אורית גלילי צוקר – הטל-פוליטיקאים

——————————————————————————————————


כתבו על הספר

אורי דרומי (מוסף הארץ):

“באה היום ד”ר אורית גלילי צוקר, עיתונאית לשעבר ב”הארץ” ומרצה בחוג למדע המדינה ובחוג לתקשורת באוניברסיטת בר אילן ובספרה המעניין “הטל-פוליטיקאים” טוענת כי בינתיים נוצרה “פוליטיקה חדשה”, המצמיחה מנהיגים מזן אחר מזה שהורגלנו בו”. לביקורת המלאה

השארת תגובה

כתובת המייל תשאר חסויה שדות נדרשים מסומנים ב *

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

נקוי טופסשלח