פוליטיקה תקשורתית בת זמננו

פוליטיקה תקשורתית בת זמננו (חלק א) אזרחות מקוונת בעידן של מדיה ON-LINE מאת: ד”ר אורית גלילי -צוקר בהוצאת רמות, 268 עמודים.

ספר זה – ראשון מסוגו – מתאר את השינויים המואצים המתחוללים במקצוע העיתונאות, בעבודת העיתונאים, במעמד העיתונות, בתפקיד שיש לה בזירה המדינתית והגלובלית ובמוצר המוגמר המוגש לצרכני התקשורת.

למוצר זה חשיבות מפליגה, אך במקום ליידע את ציבור הבוחרים על הסוגיות הפוליטיות כפי שהיה מקובל בעבר, כיום אמצעי התקשורת מלעיטים אותנו בבידור פוליטי. המסגור הבידורי של הסוגיות הפוליטיות והפרשנות הצינית הנלווית אליהן משניאים את הפוליטיקה ומנכרים חלקים גדולים של הציבור ממנה.

הספר מנסה לבחון את מעגל הקסמים שבו לא ברור כלל מה קדם למה: המציאות האובייקטיבית או זו המדומיינת המייצרת את ה”היפר מציאות” התקשורתית.

הספר דן בתהליך ה”התברגנות” של התקשורת המחפשת אחר קונצנזוס חברתי, בטשטוש התחומים ההולך ומקצין שבין מידע ובידור ובשליטה של אנשי יחסי הציבור וה”ספין דוקטורס” במוצר העיתונאי. מצד אחד הספר מצייד את הקורא בידע, ומן הצד האחר מספק לו תובנות על נושאים אלה.

הזירה הפוליטית המתוארת בספר אינה אותה הזירה אשר הכרנו במדע המדינה הקלאסי: מעמד המדינה נחלש, כך גם מעמד המפלגות, הצטמצמה יכולת המנהיגים לפעול, סוגיית האזרחות מציבה שאלות פילוסופיות ומעשיות, כשאחת מהן נוגעת למימוש אופייה של זכות היסוד במשטרים דמוקרטיים לבחור בנציגים הפוליטיים. נוסף על ציבור הסטודנטים, הספר יעניין את ציבור הקוראים שהמפגש בין זירות הפוליטיקה והתקשורת מעורר את סקרנותם ושהיו רוצים לפענח באופן מקצועי יותר את כללי המשחק הנהוגים בהן.

לרכישה:

להזמנה אישית – מלאו את פרטיכם ואחזור בהקדם.

—————————————————————————————————————————-

כתבו על הספר

ברוך לשם (בטאון “קשר” של אונ’ ת”א):

“ד”ר אורית גלילי – צוקר היא חוקרת ומרצה לתקשורת באוניברסיטת בר-אילן, ובעבר עיתונאית ועורכת בעיתון הארץ. עובדה זו ניכרת בטקסט הכתוב בשפה עכשווית וקולחת המיועדת לא רק להשכיל את הקוראים, אלא גם לעניין אותם – כפי שמקובל בספרי הלימוד בארה”ב”

לביקורת המלאה
———————————————————————————————————————-

ד”ר אריה קיזל:

“הספר עשוי לעורר עניין בקרב ציבור סטודנטים למדעי החברה בתחומים של תקשורת, מדע המדינה וסוציולוגיה. הוא כולל בתוכו את כל המושגים שלהם נזקקים סטודנטים הלומדים תחומים אלה, כאשר לצד ניתוח מסודר של התיאוריות המלוות את תחום התקשורת הפוליטית, הוא מספק גם דוגמאות הלכה למעשה. הכיסוי הנרחב שלו נע מהבנת העיתונות בעידן של שינוי, תוך שינוי מהות החדשות, ההצהבה, השינוי בסיקור הפוליטי דרך סקירה כרונולוגית של המחקר סביב תקשורת פוליטית, אינפוטיינמנט וספין, הציניות כלפי הפוליטיקה והשפעותיה של הטלויזיה ותרבות הסאונד בייטס”.

לביקורת המלאה
———————————————————————————————————————-

רפי מן (“העין השביעית”):

“למי שרוצים באמת להבין איך מתנהלת פוליטיקה תקשורתית בשני העשורים האחרונים מומלץ לקרוא את ספרה של גלילי-צוקר, על הפוליטיקה הפרסונלית שקברה את האידיאולוגיה, על מערכת הבחירות כדרמה טלוויזיונית, על שיווק הפוליטיקאי כשמפו לשיער, על מיתוג ומיצוב, על סיקור הבחירות כמירוץ סוסים, על הפוליטיקאי כסלבריטי, על הציניות של סיקור הבחירות ועל תעשיית הספינים המפרנסת את היועצים, הפוליטיקאים והעיתונאים”.

לביקורת המלאה

———————————————————————————————————————-

ד”ר תרצה הכטר:

“אחת הטענות המרכזיות של ד”ר אורית גלילי-צוקר בספרה היא: התקשורת מעצימה את תהליכי הפרסונליזציה והמיתוג של הפוליטיקאים. ובשלוש השנים האחרונות עושה זאת האינטרנט. גלילי-צוקר מביעה עמדה נחרצת בסוגיית הפוליטקאים מהדור החדש – פוליטיקאי שאינו מבין את הציבור ולא מצליח להתחבר איתו – אחת דינו להיעלם”.

לביקורת המלאה

———————————————————————————————————————-

ד”ר יריב צפתי (מתוך מסגרות מדיה: כתב עת ישראלי לתקשורת):

“הופעתו של ספרה של ד”ר אורית גלילי – צוקר הוא בשורה טובה לתלמידי התקשורת הפוליטית בישראל ולמוריה. רוחב היריעה, העושר של הדוגמאות והקשרים, הסקירה המקיפה והטיעונים לגופו של עניין, כל אלה מבטיחים שהספר יהיה עזר לקוראיו”.

לביקורת המלאה

———————————————————————————————————————-

ד”ר גדעון דורון (מתוך מסגרות מדיה: כתב עת ישראלי לתקשורת):

“אמשיך להציג את ספריה של אורית גלילי-צוקר בפני תלמידיי כדי לעורר דיון נוקב בתורת התקשורת הפוליטית ובאופני הצגתה. הספר, על יתרונותיו וחסרונותיו, מאפשר להבין את האתגר הרב הטמון בהבניית תחום מחקרי חדשני ואת האומץ והמאמץ הנדרשים ממי שמבקשים לעשות זאת, כפי שעשתה המחברת”.

לביקורת המלאה

—————————————————————————————————————-

קראתם את הספר? רוצים להעיר או להאיר (לטוב ולרע)?

מלאו את פרטיכם, הביקורת שלכם ואפרסם אותה כאן.

השארת תגובה

כתובת המייל תשאר חסויה שדות נדרשים מסומנים ב *

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

נקוי טופסשלח